Pielgrzymka do Ziemi Świetej to bardzo ważna podróż, dla wielu wiernych wywodzących się z różnych odłamów chrześcijaństwa. Obszar ten znajduje się na terenie kilku państw Bliskiego Wschodu i nieustannie przyjmuje ogromne ilości turystów.

Najciekawsze miejsca Ziemi Świetej

Z pewnością warto odwiedzić miasto o dużym znaczeniu dla trzech wielkich, monoteistycznych religii świata, czyli Jerozolimę. Izraelczycy uznają to miejsce jako stolicę swojego państwa, co jest jednak nadal kwestią sporną na arenie międzynarodowej. Jerozolima otoczona jest pięknymi wzgórzami i dolinami. Do jednych z najważniejszych miejsc pielgrzymek do Ziemi Świetej należy tutejsza Bazylika Grobu Świętego. W tym miejscu, według tradycji, miało miejsce złożenie do grobu ciała Jezusa Chrystusa. Bazylika znajduje się w Chrześcijańskiej części miasta. W granicach dzisiejszej Jerozolimy odwiedzić można- także związaną ze śmiercią Jezusa- Golgotę. Znajdująca się niedaleko Góra Synaj była według podań miejscem odbycia ostatniej wieczerzy Chrystusa ze swoimi apostołami. Miasto to jest także bardzo ważne dla Muzułmanów, (odwiedzających tu swoją Kopułę na Skale) oraz Żydów, ze względu na Ścianę Płaczu.

Około 30 km. na zachód od Jerozolimy znajduje się dolina Jordanu. To tutaj Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa. Dziś, miejsce to jest otwarte dla zwiedzających, wyremontowane i dobrze przygotowane. Dla wielu osób, pielgrzymka do Ziemi Świetej to doskonała okazja by zanurzyć się w wodzie Jordanu i odnowić chrzcielne przyrzeczenia.

Trudno wyobrazić sobie, aby jakakolwiek pielgrzymka do Ziemi Świetej nie odwiedziła Betlejem. Miejsce, w którym odbyły się narodziny, Jezusa to szczególnie częsty kierunek pielgrzymek w okresie świątecznym. W mieście obchodzi się to wydarzenie trzykrotnie, ze względu na rozbieżność w datowaniu, pomiędzy różnymi odłamami chrześcijaństwa. Na miejscu historycznej groty, stoi jedna z najstarszych świątyń Ziemi Świetej– Bazylika Narodzenia Pańskiego. Pieczę nad nią stanowią kapłani ormiańscy i greccy (poza Kaplicą Żłóbka, należącą do katolickich mnichów franciszkańskich).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *